Your Councillors
Find your councillor by postcode
Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.
They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.
Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. You can find details of Members Allowances elsewhere on the Council website
By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published on each councillor's profile.
To find your councillor please use the links below or scroll through the councillors listed below and click on either their picture or their name to display further details:
-
Councillor Geoff AbellMarple North
Liberal Democrats
-
Councillor Shan AlexanderMarple South & High Lane
Liberal Democrats
Chair of Licensing, Environment & Safety Committee
-
Councillor Jake AustinHazel Grove
Liberal Democrats
-
Councillor Joe BarrattBredbury & Woodley
Labour
Chair of the Communities & Transport Scrutiny Committee
-
Councillor Rosemary BarrattBredbury & Woodley
Labour
-
Councillor Grace BaynhamNorbury & Woodsmoor
Liberal Democrats
Cabinet Member for Parks, Highways & Transport Services
-
Councillor Christine CarriganBrinnington & Stockport Central
Labour and Co-operative Party
Deputy Group Leader and Chair of the CRMG Scrutiny Committee
-
Councillor Asa CatonEdgeley
Edgeley Community Association
-
Councillor Anna Charles-JonesHeald Green
Independent Ratepayers
Group Leader
-
Councillor Angie ClarkBredbury Green & Romiley
Liberal Democrats
-
Councillor Laura ClinganManor
Labour
-
Councillor Liz CrixReddish South
The Green Party
Deputy Leader
-
Councillor Dickie DaviesDavenport & Cale Green
Labour
Chair of Licensing, Environment & Safety Sub-Committee
-
Councillor Will DawsonOfferton
Liberal Democrats
-
Councillor Dean FitzpatrickHeatons South
Labour
-
Councillor Colin FosterHeatons South
Labour
Chair of Children & Families Scrutiny Committee
-
Councillor Helen Foster-GrimeCheadle Hulme South
Liberal Democrats
-
Councillor James FrizzellReddish South
The Green Party
-
Councillor Sue GlitheroManor
Labour
Chair of Audit Committee
-
Councillor Graham GreenhalghCheadle West & Gatley
Liberal Democrats
MAYOR OF STOCKPORT
-
Councillor Steve GribbonMarple North
Liberal Democrats
Chair of Planning and Highways Regulation Committee
-
Councillor Yvonne GuarientoCheadle East & Cheadle Hulme North
Labour and Co-operative Party
-
Councillor Dominic HardwickNorbury & Woodsmoor
Liberal Democrats
-
Councillor Helen HibbertOfferton
Labour
-
Councillor Keith HollowayCheadle Hulme South
Liberal Democrats
Cabinet Member for Health & Adult Social Care
-
Councillor Ian HunterCheadle West & Gatley
Liberal Democrats
-
Councillor Mark HunterCheadle Hulme South
Liberal Democrats
Leader of the Council and Group Leader
-
Councillor Dallas JonesBramhall South & Woodford
Liberal Democrats
-
Councillor Mark JonesBramhall North
Liberal Democrats
-
Councillor Jilly JulianCheadle East & Cheadle Hulme North
Liberal Democrats
Cabinet Member for Finance & Resources
-
Councillor Gary LawsonReddish South
The Green Party
Group Leader and Vice-Chair of Adult Social Care & Health Scrutiny Committee
-
Councillor Colin MacAlisterMarple South & High Lane
Liberal Democrats
Cabinet Member for Economy, Regeneration & Housing
-
Councillor Carole McCannHeald Green
Independent Ratepayers
Deputy Group Leader and Vice-Chair of Audit Committee and CRMG Scrutiny Committee
-
Councillor Holly McCormackReddish North
Labour
-
Councillor Jeremy MealBramhall South & Woodford
Liberal Democrats
-
Councillor Wendy MeikleHazel Grove
Liberal Democrats
Cabinet Member for Children, Families & Education
-
Councillor David MellerCheadle East & Cheadle Hulme North
Labour and Co-operative Party
Group Leader
-
Councillor Janet MobbsDavenport & Cale Green
Labour
Vice-Chair of Children & Families Scrutiny Committee
-
Councillor Tom MorrisonCheadle West & Gatley
Liberal Democrats
-
Councillor Ian PowneyBramhall South & Woodford
Liberal Democrats
-
Councillor Mark RobertsBredbury Green & Romiley
Liberal Democrats
Deputy Leader of the Council and Cabinet Member for Climate Change & Environment
-
Councillor Dena RynessHeatons North
Labour and Co-operative Party
Vice-Chair of the Economy, Regeneration & Climate Change Scrutiny Committee
-
Councillor David SedgwickHeatons North
Labour
Chair of Adult Social Care & Health Scrutiny Committee
-
Councillor Becky SeniorMarple North
Liberal Democrats
-
Councillor Will SharpOfferton
Labour
-
Councillor Frankie SingletonHazel Grove
Liberal Democrats
Cabinet Member for Communities, Culture & Sport
-
Councillor Lisa SmartBredbury Green & Romiley
Liberal Democrats
-
Councillor Charlie StewartManor
Labour
-
Councillor Catherine StuartHeald Green
Independent Ratepayers
-
Councillor John TaylorHeatons North
Labour
Vice-Chair of Planning & Highways Regulation Committee
-
Councillor Leah TaylorEdgeley
Edgeley Community Association
-
Councillor Aron ThornleyMarple South & High Lane
Independent
-
Councillor Sue ThorpeBredbury & Woodley
Liberal Democrats
-
Councillor Claire VibertHeatons South
Labour and Co-operative Party
Chair of the Economy, Regeneration & Climate Change Scrutiny Committee
-
Councillor Karl WardlawBrinnington & Stockport Central
Labour
-
Councillor Kerry WatersBrinnington & Stockport Central
Labour
Deputy Mayor
-
Councillor Pete WestNorbury & Woodsmoor
Liberal Democrats
-
Councillor Wendy WildDavenport & Cale Green
Labour
-
Councillor David WilsonReddish North
Labour
-
Councillor Rachel WiseReddish North
Labour and Co-operative Party
-
Councillor Suzanne WyattBramhall North
Liberal Democrats
-
Councillor Alex WynneBramhall North
Liberal Democrats
-
Councillor Matt WynneEdgeley
Edgeley Community Association
Group Leader and Vice-Chair of Communities & Transport Scrutiny Committee