Agenda and minutes

Annual, Council Meeting
Tuesday, 21st May, 2019 2.30 pm

Venue: Council Chamber - Town Hall. View directions

Contact: Damian Eaton  (0161 474 3207)

Webcast: View the webcast

Items
No. Item

1.

Election of Mayor pdf icon PDF 31 KB

(a)     To elect a Mayor for the ensuing year.

 

(b)     The person elected to make a declaration of acceptance of office.

 

(c)     The Mayor to return thanks for her election.

Additional documents:

Minutes:

MOVED BY               Councillor Dean Fitzpatrick

 

SECONDED BY       Councillor Tom McGee

 

RESOLVED UNANIMOUSLY - That Councillor Laura Booth of 21 Fulmar Drive, Offerton, Stockport be elected Mayor of this Borough for the period to the next Annual Council Meeting.

Councillor Booth then made and signed the declaration of acceptance of office required by law to qualify her to act in the office of Mayor.

 

The Mayor (Councillor Laura Booth) in the chair

 

The Mayor expressed thanks to the Council for her election.

2.

Investiture of the Mayoresses with her Badge of Office

Additional documents:

Minutes:

The Mayor informed the Council that Mrs Lynn Glover had agreed to act as her Mayores. The Mayoress was then invested with her badge of office by the retiring Mayoress (Mrs Maureen Brett).

3.

Vote of Thanks to Past Mayor and Past Mayoresses pdf icon PDF 31 KB

(a)       To thank the Past Mayor and Past Mayoresses for their services during their term of office.

 

(b)       Presentation to the Past Mayor and Past Mayoresses of badges in the form of replicas of the badge attached to the Mayoral Chain as mementos of their term of office.

 

(c)       The Past Mayor to reply.

Additional documents:

Minutes:

MOVED BY               Councillor Yvonne Guariento

 

SECONDED BY       Councillor Dickie Davies

RESOLVED UNANIMOUSLY - That thanks be tendered to the Past Mayor and the Past Mayoresses for their services during their term of office.  The Mayor then presented the Past Mayor and the Mayoress then presented to the Past Mayoresses, with badges in the form of replicas of the badge attached to the mayoral chain as mementos of their term of office.

4.

Appointment of Deputy Mayor pdf icon PDF 32 KB

(a)     To appoint a Deputy Mayor for the ensuing year.

 

(b)     The person appointed to make a declaration of acceptance of office.

 

(c)     The Deputy Mayor to return thanks for his appointment.

Additional documents:

Minutes:

MOVED BY               Councillor Mike Hurleston

 

SECONDED BY       Councillor Linda Holt

That Councillor John Wright of 13 Lymefield Grove, Stockport be appointed

Deputy Mayor of this Borough for the period to the next Annual Council Meeting.

 

Councillor Wright then made and signed the declaration of acceptance of office required by law to qualify him to act in the office of Deputy Mayor.

 

The Deputy Mayor expressed thanks to the Council for his appointment.

5.

The Deputy Mayoress to be invested with her Badge of Office

Additional documents:

Minutes:

The Deputy Mayor informed the Council that Mrs Christine Wright had agreed to act as his Deputy Mayoress. The Deputy Mayoress was then invested with her chain of office by the Past Deputy Mayoress (Miss Claire Meikle).

6.

Vote of Thanks to Past Deputy Mayor and Past Deputy Mayoress pdf icon PDF 31 KB

(a)       To thank the Past Deputy Mayor and Past Deputy Mayoress for their services during their term of office.

 

(b)       Presentation to the Past Deputy Mayor and the Past Deputy Mayoress of badges as mementos of their term of office.

 

(c)       The Past Deputy Mayor to reply.

Additional documents:

Minutes:

MOVED BY               Councillor Mark Hunter

 

SECONDED BY       Councillor Lisa Smart

 

RESOLVED UNANIMOUSLY - That thanks be tendered to the Past Deputy Mayor and Past Deputy Mayoress for their services during their term of office.

 

The Deputy Mayor then presented the Past Deputy Mayor with a badge as a memento of her term of office.

 

The Past Deputy Mayor replied.

7.

Minutes pdf icon PDF 166 KB

To approve as a correct record and to sign the minutes of the meetings of the Council Meeting held on 28 March 2019.

Additional documents:

Minutes:

The Minutes of the Council Meetings held on 28 March 2019 were approved as a correct record and signed by the Mayor.

8.

Mayor's Announcements

Additional documents:

Minutes:

Civic Service – 2 June 2018

 

The Mayor informed the Council Meeting that the Civic Service would be held on Sunday, 9 June 2019 at 10.30 am at the Stockport (St Mary’s) Parish Church and that the sermon would be preached by the Archdeacon of Macclesfield, the Venerable Ian Bishop

 

The Mayor’s Charity

 

The Mayor reported that the Mayor’s Charity would be raising funds for Limb Power and Stockport Sharks Swimming Club.

9.

Declarations of Interest

Members and officers to declare any interest which they may have in any of the items on the Summons for this meeting.

Additional documents:

Minutes:

Councillors and officers were invited to declare any interest which they had in any of the items on the Summons for this meeting.

 

No declarations of interest were made.

10.

Report on the Election of Councillors pdf icon PDF 40 KB

To receive a report from the Returning Officer as to the persons elected to the office of Councillor on 2 May 2019 as follows:-

 

Bramhall North

Alanna Vine

(Address in Stockport)

 

Bramhall South & Woodford

Mike Hurleston

12 Bowness Avenue

Cheadle Hulme

SK8 7HS

 

Bredbury & Woodley

Stuart Corris

97 George Lane

Bredbury

Stockport

SK6 1DH

 

Bredbury Green & Romiley

Mark Roberts

43 Carlton Avenue

Romiley

Stockport

SK6 4EQ

 

Brinnington & Central

Kerry Waters

(Address in Stockport)

 

Cheadle & Gatley

Graham Greenhalgh

62 Borrowdale Avenue

Gatley

SK8 4QF

 

Cheadle Hulme North

Tom Morrison

1 New Hey Road

Cheadle

SK8 2AQ

 

Cheadle Hulme South

Suzanne Wyatt

25 Manor Road

Bramhall

Stockport

SK7 3LX

 

Davenport & Cale Green

Dickie Davies

20 Rostrevor Road

Adswood

Stockport

SK3 8LQ

 

Edgeley & Cheadle Heath

Matt Wynne

39 Church Bank Mews

Stockport
SK4 3AX

 

Hazel Grove

Lou Ankers

3 Talbot Street

Hazel Grove

Stockport
SK7 4BH

Heald Green

Carole McCann

276 Styal Road
Heald Green

Cheadle

Cheshire

SK8 3HA

 

Heatons North

Dena Ryness

192 Kingsway

Stockport

SK8 4NT

 

Heatons South

Dean Fitzpatrick

3 Catherine House

Heaton Mersey

Stockport

SK4 3JA

 

Manor

Laura Clingan

(Address in Stockport)

 

Marple North

Becky Senior

Holly Vale House

Holly Vale

Marple Bridge

Stockport
SK6 5DQ

 

Marple South & High Lane

Aron Thornley

Flat 3

16 Derby Way

Marple

Stockport

SK6 7AH

 

Offerton

Wendy Meikle

165 Shearwater Road

Offerton Green

Stockport

SK2 5XA

 

Reddish North

Roy Driver

(Address in Stockport)

 

Reddish South

Janet Mobbs

(Address in Stockport)

 

Stepping Hill

Grace Baynham

106 Derby Road

Stockport
SK4 4NG

 

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED – That the report of the Returning Officer as to the persons elected to the office of Councillor on 2 May 2019 be noted.

11.

Cabinet Leader (Leader of the Council) pdf icon PDF 29 KB

To appoint a Cabinet Leader (Leader of the Council) until the meeting of the Annual Council following the end of their term of office.

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED – That Councillor Elise Wilson be appointed Cabinet Leader and Leader of the Council until the Annual Meeting of the Council following the end of her term of office.

12.

Deputy Cabinet Leader (Deputy Leader of the Council), the Cabinet, and the Allocation of Responsibilities pdf icon PDF 61 KB

To receive a report from the Leader of the Council on -

 

(i)        the number of councillors appointed to the Cabinet;

(ii)       appointments made to the Cabinet; and

(iii)       the appointment of the Deputy Cabinet Leader (Deputy Leader of the Council).

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED – The Leader of the Council and Cabinet Member for Devolution (Councillor Elise Wilson) reported that she had appointed a Deputy Cabinet Leader (Deputy Leader of the Council) and other members of the Cabinet as follows s and that they would be responsible for the portfolios indicated:-

 

Councillor

 

Ward

Address

Portfolio

Main Responsibilities

Elise Wilson

Davenport & Cale Green

6 Marton Green

Stockport

Leader of the Council & Cabinet Member for Devolution

 

AGMA and GMCA, Policy and Performance, Strategic Partnerships, Council Budget.

Tom McGee

Heaton South

15 Queens Drive

Heaton Mersey

Stockport

 

Deputy Cabinet Leader

(Deputy Leader of the Council)

Resources, Commissioning and Governance

All Corporate and Support services, including Estates and schools capital; Finance; IT; Elections; STaR; Revenue and Benefits; School Admissions; HR and OD; Legal and Democratic Services; Business Support

 

Cross-cutting strategic leadership for Transformation including 30-50k neighbourhood model

 

Sheila Bailey

Edgeley & Cheadle Health

27 Albert Road

Stockport

 

Sustainable Stockport

Responsible for sustainability, including Strategic Housing; Waste Collection; Street Cleaning; Highways Maintenance; Parks and Open Spaces; Parking; Leisure; Street Lighting; Cemeteries & Crematoria; Traffic Services.

 

Cross-cutting strategic leadership for Climate Change and Green agenda.

 

Kate Butler

Reddish North

6 Grange Avenue

Stockport

Citizen Focus and Engagement

Responsible for citizen focussed engagement, design and universal services, including Contact Centre; Communications; Consultation and Engagement; Information, Advice and Guidance; Libraries; Museums and Culture; Access points.

Cross-cutting strategic leadership for Digital transformation.

 

Colin Foster

Heatons South

24 Napier Road

Heaton Moor

Stockport

 

Children, Family Services and Education

Responsible for all Children, Family and Education services, including: Fostering & Adoption; Children’s Social Work Teams; Foster Care & Residential Placements; Services for Young People; Children with a Disability; Children’s Centres; Early Intervention Services; Safeguarding; Youth Offending; School Improvement; School Organisation & Governance;  Home to School Transport & Travel Passes; Early Years; 14-19 Services; SEN Support Services & Psychology.

 

David Meller

Cheadle Hulme North

29 Sandown Road

Cheadle Heath

Stockport

Economy and Regeneration

Responsible for Economic development and Regeneration, including Stockport: Change Here; Planning; Transport and Infrastructure; Economic Growth; Employer Engagement; Inward Investment; Building Control; Markets.

 

Amanda Peers

Manor

12 Baddeley Close

Stockport

Inclusive Neighbourhoods

Responsible for inclusive neighbourhoods, including Inclusion strategy; Public Safety and Protection; Stockport Local Strategy (including the Stockport Local Fund); Equality; Adult Education; Apprenticeships; Community Funds (including Support Funds).

 

Cross-cutting strategic leadership for Inclusion.

 

 

 

Jude Wells

Reddish South

10 Ellesmere Road North

Heaton Chapel

Stockport

Adult Care and Health

Responsible for Adult Care and Health services, including: Public Health (including Clean Air); Health & Wellbeing; Learning Disability Services; Older People’s Services; Young Adults Services; Supporting People.

 

Cross-cutting strategic leadership for Health. Including Health and Care integration.

 

Health and Wellbeing Board

 

The Cabinet Leader reported on the appointment of the following three councillors and the appointment of other members as follows:-

 

Stockport Council

 

3 Councillors

 

Colin Foster

Tom McGee

Jude Wells

 

Clinical Commissioning Group

 

Dr Cath Briggs

Noreen Dowd

Anita Rolfe

 

HealthWatch

 

Sue Carroll

Substitute: Maria Kildunne

 

Statutory Officers

 

Dr Donna Sager (as Director of Public Health)

Mark Fitton (as Director Adult Social Care)

Chris McLoughlin (as Director of Children’s Services)

 

Others

 

Pam Smith (as Chief Executive of Stockport Council)

Adrian Belton/ Louise Robson (Stockport NHS Foundation Trust)

Dr Jaweeda Idoo (Viaduct Health)

Joan Beresford (Pennine Care NHS Foundation Trust)

13.

Allocation of Places on Committees in Accordance with the Proportionality Rules pdf icon PDF 73 KB

To give consideration to the adoption of alternative arrangements in respect of appointments to committees, and not an allocation strictly in accordance with proportionality under section 15 of the Local Government and Housing Act 1989.

Additional documents:

Minutes:

The Leader of the Council and Cabinet Member for Devolution (Councillor Elise Wilson) submitted a report (copies of which had been circulated) requesting the Council Meeting give consideration to the adoption of alternative arrangements in respect of appointments to committees, and not an allocation strictly in accordance with proportionality under section 15 of the Local Government and Housing Act 1989, provided that no member votes in opposition.

 

RESOLVED – That the Council Meeting adopt alternative arrangements in respect of appointments to committees which are not strictly in accordance with proportionality under section 15 of the Local Government and Housing Act 1989) to exclude the following from the Proportionality Calculation.

 

·         Contributors Committee

·         Funding Committee

·         Stockport Homes Member Committee

·         Standards Committee

14.

Appointment of Scrutiny Committees and Scrutiny Co-ordination Committee pdf icon PDF 39 KB

To appoint Scrutiny Committees, the Scrutiny Co-ordination Committee, Chairs and Vice-Chairs.

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED - That the Scrutiny Committees and the Scrutiny Co-ordination Committee be constituted as follows for the period until the next Annual Council Meeting, with terms of reference as set out in the Constitution:-

 

(a)     Adult Social Care & Health

 

          9 Councillors


 


Angie Clark

Dickie Davies

Chris Gordon

Keith Holloway (Chair)

Janet Mobbs

Dena Ryness

David Sedgwick

Aron Thornley

John Wright (Vice-Chair)


 

(b)   Children & Families

 

          9 Councillors

 


Paul Ankers

Laura Clingan

Yvonne Guariento

Linda Holt (Vice-Chair)
Wendy Meikle (Chair)

Janet Mobbs

Tom Morrison

Becky Senior

David Wilson


 

(i)      a representative of the Church of England Diocesan Education Committee -

          Ian Roberts

 

(ii)     a representative of the Roman Catholic Diocesan Education Authority -

          Vacancy

 

(iii)    representatives of Parent Governors – Lisa Robinson and vacancy.

 

(c)     Communities & Housing

 

          9 Councillors

 


Dean Fitzpatrick

Helen Foster-Grime (Chair)

John McGahan (Vice-Chair)

Adrian Nottingham

Mark Roberts

Andy Sorton

Kerry Waters

Mark Weldon

Matt Wynne


 

(d)     Corporate, Resource Management and Governance

 

          9 Councillors

 


Lou Ankers

Will Dawson

Carole McCann

John McGahan (Vice-Chair)

Ian Roberts

Lisa Smart (Chair)

Charlie Stewart

John Taylor

Wendy Wild


 

(e)     Economy & Regeneration

 

          9 Councillors

 


Grace Baynham

Becky Crawford

Tom Dowse (Vice-Chair)

Roy Driver

Steve Gribbon (Chair)

Philip Harding

Colin MacAlister

Charlie Stewart

Suzanne Wyatt


 

 (f)     Co-ordination Committee

 

          The Chairs of the 5 Scrutiny Committee

 


Helen Foster-Grime

Steve Gribbon

Keith Holloway

Wendy Meikle

Lisa Smart (Chair)


 

15.

Appointment of Ordinary Committees, Area Committees, Working Parties and Other Member Bodies pdf icon PDF 93 KB

To appoint Committees, Area Committees, Working Parties and other Member bodies.

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED - That  Ordinary Committees, Area Committees, Working Parties and other Member bodies be constituted as follows for the period until the next Annual Council Meeting and with terms of reference as set out in the Constitution:-

 

(a)     Ordinary Committees

 

(i)      Planning and Highways Regulation

 

          12 Councillors

 


Brian Bagnall (Vice-Chair)

Anna Charles-Jones

Laura Clingan

Christine Corris

Roy Driver

Graham Greenhalgh

Steve Gribbon

Philip Harding

Andy Sorton (Chair)

John Taylor

Wendy Weikle

Suzanne Wyatt


 

(ii)     Licensing, Environment and Safety

 

          10 Councillors

 


Anna Charles-Jones

Stuart Corris

Dickie Davies

Chris Gordon

Yvonne Guariento

Wendy Meikle

David Sedgwick (Vice-Chair)

Alanna Vine (Chair)

Mark Weldon

Matt Wynne


 

Sub-Committee A

 

          3 Councillors

 

Dickie Davies

Chris Gordon (Chair)

Alanna Vine

         

          Sub-Committee B

 

          3 Councillors

 

Anna Charles-Jones

Stuart Corris

David Sedgwick (Chair)

 

Substitutes on the Sub-Committees to be members of the Licensing,

Environment and Safety Committee.

 

(iii)    Employment Appeals

 

          3 non-Cabinet Councillors

 

Malcolm Allan

Roy Driver (Chair)

Linda Holt

 

 (iv)   Appeals Panel

 

          6 non-Cabinet Councillors

 


Angie Clark

Steve Gribbon

Linda Holt

Janet Mobbs

Charlie Stewart (Chair)

Matt Wynne


 

(v)     Appointments

 

          7 Councillors

 


Malcolm Allan

Kate Butler

Mark Hunter

Mike Hurleston

Tom McGee (Vice-Chair)

Lisa Smart

Elise Wilson (Chair)


 

 (vi)   Audit

           

          6 Councillors

 


Stuart Corris (Chair)

Yvonne Guariento

Mike Hurleston (Vice-Chair)

John Pantall

Lisa Smart

John Taylor


 

(vii)   Contributors Committee

           

          7 Councillors

 


Anna Charles-Jones

Christine Corris

Mike Hurleston

John McGahan

Wendy Meikle

John Taylor (Chair)

Matt Wynne


 

(viii)  Funding Committee

           

          7 Councillors

 


Roy Driver (Chair)

Helen Foster-Grime

Mike Hurleston

John McGahan

Tom McGee

Wendy Meikle

Vacancy (Independent Ratepayers)



(ix)    Member Committee

 

          7 Councillors

 


Brian Bagnall

Christine Corris

John McGahan

Wendy Meikle

Amanda Peers

Wendy Wild (Chair)

Vacancy (Independent Ratepayers)


 


(x)     Standards

          (Chair and Vice Chair to be appointed at the first meeting)

 

          4 Councillors

 


Malcolm Allan

Brian Bagnall

Adrian Nottingham

Charlie Stewart


 

5 Independent Members - Julie Carter, Stephen Clarke, Kieran McMahon,

          Andrew Stewart and Margaret Waker

          2 Independent Persons – Mark Iveson and Val Cottam

 

          Standards Sub-Committee

          (Chair and Vice Chair to be appointed at the first meeting)

 

The sub-committee will comprise of 4 members including at least 1 independent member and 3 councillors.  Where at least 1 independent member or councilor would have been present but for the fact that he or she has a prejudicial interest in the business to be transacted the quorum for the meeting shall be any 3 members.

 

Terms of Reference

 

The Council Meeting will establish a sub-committee at which a member complained of can respond to the investigation report and the sub-committee can determine whether the member had failed to comply with the Code of Conduct and what action is appropriate.

 

(b)     Joint Committees

 

 (i)     Board of STaR Procurement Service

 

          1 councillor

 

          Tom McGee

Substitute:    Amanda Peers

 

(ii)     Association of Greater Manchester Authorities

 

          1 councillor

 

          Elise Wilson

          Substitutes:      Tom McGee

                                    Kate Butler


 

(c)     Area Committees and Ward Committees

 

(i)        Area Committees  (Chair and Vice Chair to be appointed at the first meeting)

 

Bramhall and Cheadle Hulme South

 

9 Councillors

 


Brian Bagnall

Helen Foster-Grime

Mark Hunter

Linda Holt

Mike Hurleston

John McGahan

Alanna Vine

Lisa Walker

Suzanne Wyatt


 

Central Stockport

 

12 Councillors

 


Sheila Bailey

Laura Clingan

Becky Crawford

Dickie Davies

Philip Harding

Amanda Peers

Andy Sorton

Charlie Stewart

Wendy Wild

Kerry Waters

Elise Wilson

Matt Wynne


 

Cheadle

 

9 Councillors

 


Anna Charles-Jones

Graham Greenhalgh

Keith Holloway

Carole McCann

David Meller

Tom Morrison

Adrian Nottingham

John Pantall

Iain Roberts


 

Heatons and Reddish

 

12 Councillors

 


Kate Butler

Roy Driver

Dean Fitzpatrick

Colin Foster

Yvonne Guariento

Tom McGee

Janet Mobbs

Dena Ryness

David Sedgwick

John Taylor

Jude Wells

David Wilson


 

Marple

 

6 Councillors

 


Malcolm Allan

Tom Dowse

Steve Gribbon

Colin MacAlister

Becky Senior

Aron Thornley


 

Stepping Hill

 

9 Councillors

 


Lou Ankers

Paul Ankers

Grace Banham

Laura Booth

Will Dawson

Wendy Meikle

Jon Twigge

Mark Weldon

John Wright


 

Werneth

 

6 Councillors

 


Angie Clark

Christine Corris

Stuart Corris

Chris Gordon

Mark Roberts

Lisa Smart


 

(ii)          Ward Committees (Chair to be appointed at the  ...  view the full minutes text for item 15.

16.

Representation of the Council on Outside Bodies pdf icon PDF 42 KB

To appoint Councillors to serve on the following outside bodies:-

 

Greater Manchester Combined Authority

Greater Manchester Waste & Recycling Committee

Greater Manchester Police and Crime Panel

Greater Manchester Pension Fund Management Panel

Greater Manchester Health Scrutiny Committee

Pennine Care Scrutiny Committee

 

Greater Manchester Scrutiny Committees

Corporate Issues & Reform

Economy, Business & Skills                       

Housing, Planning & Environment

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED - That the following councillors be appointed to serve on the following outside bodies:-

 

Greater Manchester Waste Committee   

-

-

Councillor Roy Driver

Councillor Helen Foster-Grime

 

 

 

Greater Manchester Combined Authority

-

 

-

Councillor Elise Wilson

Substitute:

Councillor Tom McGee

 

 

 

Greater Manchester Police and Crime Panel    

-

Councillor Amanda Peers

 

 

Substitute:

Councillor Tom McGee

 

Greater Manchester Pensions Fund Management Panel

-

Councillor John Taylor

 

 

 

Greater Manchester Health Scrutiny Committee

-

 

-

Councillor Keith Holloway

Substitute

Councillor Wendy Wild

 

 

 

Pennine Care NHS Foundation Trust Joint Overview & Scrutiny Committee

-

-

-

Councillor Keith Holloway

Councillor Janet Mobbs

Councillor John Wright

 

Greater Manchester Scrutiny Committees

 

 

Corporate Issues & Reform

-

-

Councillor John McGahan

Councillor Dena Ryness

Economy, Business & Skills         

-

-

Councillor Colin MacAlister

Councillor Kerry Waters

Housing, Planning & Environment

-

-

Councillor Steve Gribbon

Councillor Janet Mobbs

 

17.

Appointment of Leaders of Political Groups pdf icon PDF 31 KB

To note the appointment of Leaders of political groups.

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED - That the appointment of the following Leaders of Political Groups be noted as follows:-

 

Labour                                    - Councillor Elise Wilson

Liberal Democrat                 - Councillor Mark Hunter

Conservative                         - Councillor Mike Hurleston

Independent Ratepayers    - Councillor Adrian Nottingham

18.

Council Meetings

To note (i) the dates and times of Council Meetings to be held during the period to the next Annual Council Meeting and (ii) the date of the next Annual Council Meeting as follows:-

 

4 July 2019 at 6.00 pm

12 September 2019 at 6.00 pm

17 October 2019 at 6.00 pm

28 November 2019 at 6.00 pm

16 January 2020 at 6.00 pm

27 February 2020 (Budget) at 6.00 pm

2 April 2020 at 6.00 pm

26 May 2020 (Annual) at 2.30 pm

 

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED – That (i) the dates and times of Council Meetings to be held during the period to the next Annual Council Meeting and (ii) the date of the next Annual Council Meeting as follows be approved:-

 

4 July 2019 at 6.00 pm

 

12 September 2019 at 6.00 pm

17 October 2019 at 6.00 pm

28 November 2019 at 6.00 pm

16 January 2020 at 6.00 pm

27 February 2020 (Budget) at 6.00 pm

2 April 2020 at 6.00 pm

26 May 2020 (Annual) at 2.30 pm

19.

Business Programme pdf icon PDF 124 KB

To note the dates and times of meetings of the Cabinet, Committees, Working Parties and other Member bodies for 2019/20 and to give approval to the dates and times of those meetings for 2020/21.

Additional documents:

Minutes:

The Leader of the Council and Cabinet Member for Devolution (Councillor Elise Wilson) submitted a report (copies of which had been circulated) detailing the proposed Business Programme for the municipal years 2019/20 and 2020/21.

 

RESOLVED – (1) That the dates and times of meetings of the Cabinet, Committees, Working Parties and other Member bodies for the Municipal Year 2019/20 be noted.

 

(2) That approval be given to the dates and times of meetings of the Cabinet, Committees, Working Parties and other Member bodies for the Municipal Year 2020/21.

20.

Constitution and Scheme of Delegation pdf icon PDF 6 MB

To approve the Constitution and Scheme of Delegation.  

Additional documents:

Minutes:

The Leader of the Council and Cabinet Member for Devolution (Councillor Elise Wilson) submitted a report (copies of which had been circulated) requesting that the Council Meeting gives approval to delegation by the Council of its executive and non-executive functions and further requesting that the Council Meeting approves and adopts a revised Constitution incorporating those amendments previously approved by the Council Meeting.

 

RESOLVED – That the Constitution and Scheme of Delegation be approved and adopted.