Agenda and minutes

Annual, Council Meeting - Tuesday, 22nd May, 2018 10.30 am

Venue: Council Chamber - Town Hall. View directions

Contact: Craig Ainsworth  (0161 474 3204)

Note: Annual 

Media

Items
No. Item

1.

Election of Mayor pdf icon PDF 31 KB

(a)     To elect a Mayor for the ensuing year.

 

(b)     The person elected to make a declaration of acceptance of office.

 

(c)     The Mayor to return thanks for his election.

Additional documents:

Minutes:

MOVED BY               Councillor Alex Ganotis

 

SECONDED BY       Councillor Yvonne Guariento

 

RESOLVED UNANIMOUSLY - That Councillor Walter Brett of 17 Claremont Avenue, Heaton Chapel, Stockport be elected Mayor of this Borough for the period to the next Annual Council Meeting.

 

Councillor Brett then made and signed the declaration of acceptance of office required by law to qualify him to act in the office of Mayor.

 

The Mayor (Councillor Walter Brett) in the chair

 

The Mayor expressed thanks to the Council for his election.

2.

Investiture of the Mayoresses with their Badges of Office

Additional documents:

Minutes:

The Mayor informed the Council that Mrs Maureen Brett and Mrs Francesca Entwistle had agreed to act his Mayoresses. The Mayoresses were then invested with their badge of office by the retiring Mayor’s Consort (Mr Ken Holt).

3.

Vote of Thanks to Past Mayor and Past Mayor's Consort pdf icon PDF 31 KB

(a)       To thank the Past Mayor and Past Mayor’s Consort for their services during their term of office.

 

(b)       Presentation to the Past Mayor and Past Mayor’s Consort of badges in the form of replicas of the badge attached to the Mayoral Chain as mementos of their term of office.

 

(c)       The Past Mayor to reply.

Additional documents:

Minutes:

MOVED BY               Councillor Alanna Vine

 

SECONDED BY       Councillor Syd Lloyd

 

RESOLVED UNANIMOUSLY - That thanks be tendered to the Past Mayor and the Past Mayor’s Consort for their services during their term of office.  The Mayor then presented the Past Mayor and the Mayoress then presented to the Past Mayor’s Consort, badges in the form of replicas of the badge attached to the mayoral chain as mementos of their term of office.

4.

Appointment of Deputy Mayor pdf icon PDF 32 KB

(a)     To appoint a Deputy Mayor for the ensuing year.

 

(b)     The person appointed to make a declaration of acceptance of office.

 

(c)     The Deputy Mayor to return thanks for her appointment.

Additional documents:

Minutes:

MOVED BY               Councillor Mark Hunter

 

SECONDED BY       Councillor Lisa Smart

 

That Councillor Wendy Meikle of 165 Shearwater Road, Offerton, Stockport be appointed Deputy Mayor of this Borough for the period to the next Annual Council Meeting.

 

Councillor Meikle then made and signed the declaration of acceptance of office required by law to qualify her to act in the office of Deputy Mayor.

 

The Deputy Mayor expressed thanks to the Council for her appointment.

5.

The Deputy Mayoress to be invested with her Badge of Office

Additional documents:

Minutes:

The Deputy Mayor informed the Council that Miss Claire Meikle had agreed to act as her Deputy Mayoress. The Deputy Mayoress was then invested with her chain of office by the Past Deputy Mayoress (Mrs Maureen Brett).

6.

Vote of Thanks to Past Deputy Mayor and Past Deputy Mayoress pdf icon PDF 32 KB

(a)       To thank the Past Deputy Mayor and Past Deputy Mayoress for their services during their term of office.

 

(b)       Presentation to the Past Deputy Mayor and the Past Deputy Mayoress of badges as mementos of their term of office.

 

(c)       The Past Deputy Mayor to reply.

Additional documents:

Minutes:

MOVED BY               Councillor Alex Ganotis

SECONDED BY       Councillor Yvonne Guariento

 

RESOLVED UNANIMOUSLY - That thanks be tendered to the Past Deputy Mayor and Past Deputy Mayoress for their services during their term of office.

 

The Deputy Mayor then presented the Past Deputy Mayor with a badge as a memento of his term of office.

 

The Past Deputy Mayor replied.

7.

Minutes pdf icon PDF 64 KB

To approve as a correct record and to sign the minutes of the meetings of the Council Meeting held on 5 April 2018.

Additional documents:

Minutes:

The Minutes of the Council Meetings held on 5 April 2018 were approved as a correct record and signed by the Mayor.

8.

Mayor's Announcements

Additional documents:

Minutes:

Manchester Arena

 

The Mayor announced that a commemorative event would take place later in the day at 2.30 pm at the A6 entrance to the Town Hall in memory of those who lost their lives in the Manchester Arena bombing.

 

Civic Service – 2 June 2018

 

The Mayor further informed the Council Meeting that the Civic Service would be held on Sunday, 2 June 2018 at 10.30 am at the Stockport (St Mary’s) Parish Church and that the sermon would be preached by the Reverend Mike Newman.

 

The Mayor’s Charity

 

The Mayor reported that the Mayor’s Charity would be raising funds for the Motor Neurone Disease Association and Parkinson's UK.

9.

Declarations of Interest

Members and officers to declare any interest which they may have in any of the items on the Summons for this meeting.

Additional documents:

Minutes:

Councillors and officers were invited to declare any interest which they had in any of the items on the Summons for this meeting.

 

No declarations of interest were made.

10.

Report on the Election of Councillors pdf icon PDF 40 KB

To receive a report from the Returning Officer as to the persons elected to the office of Councillor on 3 May 2018 as follows:-

 

Bramhall North

Lisa Walker

29 Boothby Street

Great Moor

Stockport

SK2 7HD

 

Bramhall South & Woodford

John McGahan

58 Moss Lane

Bramhall

Stockport

SK7 1EJ

 

Bredbury & Woodley

Chris Gordon

85 Sandringham Road

Bredbury

Stockport

SK6 2EJ

 

Bredbury Green & Romiley

Angie Clark

11 St Andrews Close

Romiley

Stockport

SK6 3JR

 

Brinnington & Central

Becky Crawford

36 Lowfield Road

Stockport

SK3 8JS

 

Cheadle & Gatley

Iain Roberts

25 Frances Avenue

Gatley

Cheadle

SK8 4BJ

 

Cheadle Hulme North

David Meller

29 Sandown Road

Cheadle Heath

Stockport

SK3 0JF

 

Cheadle Hulme South

Helen Foster-Grime

32 West Park Road

Bramhall

SK7 3JX

 

Davenport & Cale Green

Elise Wilson

6 Marton Green

Stockport

SK3 8LT

 

Hazel Grove

Paul Ankers

3 Talbot Street

Hazel Grove

Stockport

SK7 4BH

 

Heald Green

Adrian Nottingham

22 Outwood Drive

Heald Green

Cheadle

Cheshire

SK8 3QQ

 

Heatons North

John Taylor

10 Ellesmere Road North

Heaton Chapel

Stockport

SK4 4QQ

 

Heatons South

Tom McGee

15 Queens Drive

Heaton Mersey

Stockport

SK4 3JN

 

Manor

Amanda Peers

12 Baddeley Close

Stockport

SK3 8LU

 

Marple North

Steve Gribbon

6 Elmfield Drive

Marple

Stockport

SK6 6DW

 

Marple South & High Lane

Colin MacAlister

6 Beamsmoor Close

Marple,

Stockport

SK6 7AG

 

Offerton

Will Dawson

253 Dialstone Lane

Offerton

Stockport

SK2 7LD

 

Reddish North

David Wilson

28 Salisbury Street

Reddish

SK5 6UL

 

Reddish South

Jude Wells

10 Ellesmere Road North

Heaton Chapel

Stockport

SK4 4QQ

 

Stepping Hill

John Wright

13 Lymefield Grove

Stockport

SK2 6ER

 

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED – That the report of the Returning Officer as to the persons elected to the office of Councillor on 3 May 2018 be noted.

11.

Cabinet Leader (Leader of the Council) pdf icon PDF 30 KB

To note that Councillor Alex Ganotis is appointed the Cabinet Leader and Leader of the Council until the meeting of the Annual Council in May 2019.

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED - That it be noted that Councillor Alex Ganotis has been appointed the Cabinet Leader and Leader of the Council until the Annual Meeting of the Council in May 2019.

12.

Deputy Cabinet Leader (Deputy Leader of the Council), the Cabinet, and the Allocation of Responsibilities pdf icon PDF 53 KB

To receive a report from the Leader of the Council on -

 

(i)        the number of councillors appointed to the Cabinet;

(ii)       appointments made to the Cabinet; and

(iii)       the appointment of the Deputy Cabinet Leader (Deputy Leader of the Council).

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED – The Leader of the Council and Cabinet Member for Policy, Finance & Devolution (Councillor Alex Ganotis) reported that he had appointed a Deputy Cabinet Leader (Deputy Leader of the Council) and other members of the Cabinet as follows:-

 

Councillor

 

Ward

Address

Alex Ganotis

(Cabinet Leader)

Heatons North

45 Milwain Drive Heaton Chapel Stockport

 

Wendy Wild

(Deputy Cabinet Leader)

Davenport & Cale Green

23 Werneth Road

Stockport

 

Sheila Bailey

Edgeley & Cheadle Health

27 Albert Road

Stockport

 

Kate Butler

Reddish North

6 Grange Avenue

Stockport

 

Dean Fitzpatrick

Heatons South

3 Catherine House

Lodge Court

Heaton Mersey

Stockport 

 

Colin Foster

Heatons South

24 Napier Road

Heaton Moor

Stockport

 

Tom McGee

Heatons South

15 Queens Drive

Heaton Mersey

Stockport

 

Elise Wilson

Davenport & Cale Green

6 Marton Green

Stockport

 

Health and Wellbeing Board

 

The Cabinet Leader reported on the appointment of the following four councillors and that HealthWatch and the Stockport Clinical Commissioning Group has appointed the following representatives in addition to the statutory officers required to be appointed by law:-

 

Stockport Council

 

4 Councillors

 


Keith Holloway

Adrian Nottingham

Tom McGee (Chair)

John Wright


 

Substitutes                    Kenny Blair

                                        Sylvia Humphreys

                                        Will Dawson

                                        Wendy Wild

                                       

Clinical Commissioning Group

 

Jane Crombleholme

Dr Ranjit Gill

Gaynor Mullins

Dr Vicci Owen Smith

 

HealthWatch

 

Sue Carroll

Substitute: Maria Killdunne

 

Statutory Officers

 

Dr Stephen Watkins (as Director of Public Health)

Chris McLoughlin (as designated Director for Children Services)

Mark Fitton (as designated Director for Adult Services)

 

Stockport NHS Foundation Trust

Helen Thomson

 

Pennine Care NHS Trust

Dr Henry Ticehurst

 

Health and Wellbeing Board Sub-Group

 

5 members to be drawn from members of the Board to include at least 1 councillor and 1 CCG representative.

 

13.

Allocation of Places on Committees in Accordance with the Proportionality Rules pdf icon PDF 76 KB

To consider a report of the Monitoring Officer.

Additional documents:

Minutes:

The Leader of the Council and Cabinet Member for Policy, Finance & Devolution (Councillor Alex Ganotis) requesting the Council Meeting give consideration to the adoption of alternative arrangements in respect of appointments to committees, and not an allocation strictly in accordance with proportionality under section 15 of the Local Government and Housing Act 1989, provided that no member votes in opposition.

 

RESOLVED – That the Council Meeting adopt alternative arrangements in respect of appointments to committees which are not strictly in accordance with proportionality under section 15 of the Local Government and Housing Act 1989) as detailed in paragraphs 1.9 and 1.10 of the report and to exclude the following from the Proportionality Calculation.

 

·         Contributors Committee

·         Funding Committee

·         Stockport Homes Member Committee

·         Standards Committee

·         Health and Wellbeing Board

14.

Appointment of Scrutiny Committees and Scrutiny Co-ordination Committee pdf icon PDF 48 KB

To appoint Scrutiny Committees, the Scrutiny Co-ordination Committee, Chairs and Vice-Chairs.

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED - That the Scrutiny Committees and the Scrutiny Co-ordination Committee be constituted as follows for the period until the next Annual Council Meeting, with terms of reference as set out in the Constitution:-

 

(a)     Adult Social Care & Health

 

          9 Councillors


 


Becky Crawford

Will Dawson

Roy Driver

Annette Finnie

Chris Gordon

Keith Holloway (Chair)

David Sedgwick

David Wilson

John Wright (Vice-Chair)


 

(b)   Children & Families

 

          9 Councillors

 


Malcolm Allan

Paul Ankers

Richard Coaton

Linda Holt (Chair)

David Meller

Paul Porgess (Vice-Chair)

John Taylor

Jude Wells

Vacancy (Independent Ratepayers)


 

(i)      a representative of the Church of England Diocesan Education Committee -

          Ian Roberts

 

(ii)     a representative of the Roman Catholic Diocesan Education Authority -

          Vacancy

 

(iii)    representatives of Parent Governors – Lisa Robinson and Will Stone

 

(c)     Communities & Housing

 

          9 Councillors

 


Laura Booth

Angie Clark

Christine Corris (Chair)

Dickie Davies

Helen Foster-Grime

Paul Hadfield

Julian Lewis-Booth (Vice-Chair)

Adrian Nottingham

Andy Sorton


 

(d)     Corporate, Resource Management and Governance

 

          9 Councillors

 


Anna Charles-Jones

Dickie Davies

Steve Gribbon

Yvonne Guariento

Mike Hurleston

John McGahan (Vice-Chair)

Chris Murphy

Iain Roberts

Lisa Smart (Chair)


 

(e)     Economy & Regeneration

 

          9 Councillors

 


Kenny Blair

Roy Driver

Graham Greenhalgh

Tom Dowse (Chair)

Colin MacAlister

Amanda Peers

Andy Sorton

Charlie Stewart

Suzanne Wyatt (Vice-Chair)


 

 (f)     Co-ordination Committee

 

          The Chairs of the 5 Scrutiny Committee

 


Christine Corris

Tom Dowse

Linda Holt

Keith Holloway

Lisa Smart (Chair)


 

 

15.

Appointment of Ordinary Committees, Area Committees, Working Parties and Other Member Bodies pdf icon PDF 94 KB

To appoint Committees, Area Committees, Working Parties and other Member bodies.

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED - That  Ordinary Committees, Area Committees, Working Parties and other Member bodies be constituted as follows for the period until the next Annual Council Meeting and with terms of reference as set out in the Constitution:-

 

(a)     Ordinary Committees

 

(i)      Planning and Highways Regulation

 

          12 Councillors

 


Brian Bagnall (Vice-Chair)

Laura Booth

Christine Corris

Roy Driver

Graham Greenhalgh

Paul Hadfield

Sylvia Humphreys

Julian Lewis-Booth

Wendy Meikle

Andy Sorton (Chair)

John Taylor

Suzanne Wyatt


 

(ii)     Licensing, Environment and Safety

 

          10 Councillors

 


Stuart Corris

Dickie Davies

Chris Gordon

Sylvia Humphreys

Chris Murphy (Chair)

David Sedgwick

Andy Sorton

Alanna Vine (Vice-Chair)

Lisa Walker

Mark Weldon


 

Sub-Committee A

 

          3 Councillors

 

David Sedgwick

Mark Weldon (Chair)

Lisa Walker

         

          Sub-Committee B

 

          3 Councillors

 

Dickie Davies

Chris Gordon

Alanna Vine (Chair)

 

Substitutes on the Sub-Committees to be members of the Licensing,

Environment and Safety Committee.

 

(iii)    Employment Appeals

 

          3 non-Cabinet Councillors

 

Malcolm Allan

Roy Driver (Chair)

Linda Holt

 

 (iv)   Appeals Panel

 

          6 non-Cabinet Councillors

 


Richard Coaton (Chair)

Steve Gribbon

Linda Holt

Syd Lloyd

Wendy Meikle

Jude Wells


 

(v)     Appointments

 

          7 Councillors

 


Kate Butler

Alex Ganotis (Chair)

Mark Hunter

Syd Lloyd

Wendy Meikle

Lisa Smart

Wendy Wild (Vice-Chair)


 

 (vi)   Audit

           

          6 Councillors

 


Becky Crawford

Stuart Corris (Chair)

Roy Driver

John Pantall

Mike Hurleston (Vice-Chair)

John Taylor


 

(vii)   Contributors Committee

           

          7 Councillors

 


Anna Charles-Jones

Mark Hunter

Syd Lloyd

John McGahan

Wendy Meikle

Amanda Peers

Jonn Taylor (Chair)


 

(viii)  Funding Committee

           

          7 Councillors

 


Roy Driver (Chair)

Mike Hurleston

Helen Foster-Grime

Syd Lloyd

Wendy Meikle

Elise Wilson

Vacancy (Independent Ratepayers)



(ix)    Member Committee

 

          7 Councillors

 


Dickie Davies

Sylvia Humphreys

Mark Hunter

Syd Lloyd

John McGahan

Wendy Meikle

Wendy Wild (Chair)


 

 


(x)     Standards

          (Chair and Vice Chair to be appointed at the first meeting)

 

          4 Councillors

 


Malcolm Allan

Brian Bagnall

Adrian Nottingham

Jude Wells


 

5 Independent Members - Julie Carter, Stephen Clarke, Kieran McMahon,

          Andrew Stewart and Margaret Waker

          2 Independent Persons – Mark Iveson and Val Cottam

 

          Standards Sub-Committee

          (Chair and Vice Chair to be appointed at the first meeting)

 

The sub-committee will comprise of 4 members including at least 1 independent member and 3 councillors.  Where at least 1 independent member or councilor would have been present but for the fact that he or she has a prejudicial interest in the business to be transacted the quorum for the meeting shall be any 3 members.

 

Terms of Reference

 

The Council Meeting will establish a sub-committee at which a member complained of can respond to the investigation report and the sub-committee can determine whether the member had failed to comply with the Code of Conduct and what action is appropriate.

 

(b)     Joint Committees

 

 (i)     Board of STaR Procurement Service

 

          1 councillor

 

          Elise Wilson

Substitute:           Wendy Wild

 

(ii)     Association of Greater Manchester Authorities

 

          1 councillor

 

          Alex Ganotis

          Substitute:        Wendy Wild

 

(iii)    Transport for Greater Manchester Committee

 

          4 councillors

 


Kate Butler

Annette Finnie

Steve Gribbon

John Taylor


 

(c)     Area Committees and Ward Committees

 

(i)        Area Committees  (Chair and Vice Chair to be appointed at the first meeting)

 

Bramhall and Cheadle Hulme South

 

9 Councillors

 


Brian Bagnall

Helen Foster-Grime

Mark Hunter

Linda Holt

Mike Hurleston

John McGahan

Alanna Vine

Lisa Walker

Suzanne Wyatt


 

Central Stockport

 

12 Councillors

 


Sheila Bailey

Richard Coaton

Becky Crawford

Dickie Davies

Patrick McAuley

Chris Murphy

Amanda Peers

Andy Sorton

Charlie Stewart

Wendy Wild

Elise Wilson

Vacancy


 

Cheadle

 

9 Councillors

 


Anna Charles-Jones

Graham Greenhalgh

Keith Holloway

Sylvia Humphreys

David Meller

Adrian Nottingham

John Pantall

Paul Porgess

Iain Roberts


 

Heatons and Reddish

 

12 Councillors

 


Walter Brett

Kate Butler

Roy Driver

Dean Fitzpatrick

Colin Foster

Alex Ganotis

Yvonne Guariento

Tom McGee

David Sedgwick

John Taylor

Jude Wells

David Wilson


 

Marple

 

6 Councillors

 


Malcolm Allan

Kenny Blair

Tom Dowse

Annette Finnie

Steve Gribbon

Colin MacAlister


 

Stepping Hill

 

9 Councillors

 


Paul Ankers

Laura Booth

Will Dawson

Paul Hadfield

Julian Lewis-Booth

Wendy Meikle

Jon Twigge

Mark Weldon

John Wright


 

Werneth

 

6 Councillors

 


Angie Clark

Christine Corris

Stuart Corris

Chris Gordon

Syd Lloyd  ...  view the full minutes text for item 15.

16.

Representation of the Council on Outside Bodies pdf icon PDF 42 KB

To appoint Councillors to serve on the following outside bodies:-

 

Greater Manchester Combined Authority

Greater Manchester Waste Committee

Greater Manchester Police and Crime Panel

Greater Manchester Pension Fund Management Panel

Greater Manchester Health Scrutiny Committee

Pennine Care Scrutiny Committee

 

Greater Manchester Scrutiny Committees

Corporate Issues & Reform

Economy, Business & Skills                       

Housing, Planning & Environment          

                                                 

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED - That the following councillors be appointed to serve on the following outside bodies:-

 

Greater Manchester Waste Committee   

-

-

Councillor Roy Driver

Councillor Helen Foster-Grime

 

 

 

Greater Manchester Combined Authority

-

 

-

Councillor Alex Ganotis

Substitute:

Councillor Wendy Wild

 

 

 

Greater Manchester Police and Crime Panel    

-

Councillor Sheila Bailey

 

 

 

Greater Manchester Pensions Fund Management Panel

-

Councillor Richard Coaton

 

 

 

Greater Manchester Health Scrutiny Committee

-

 

-

Councillor Keith Holloway

Substitute

Councillor John Taylor

 

 

 

Pennine Care NHS Foundation Trust Joint Overview & Scrutiny Committee

-

-

-

Councillor Laura Booth

Councillor Chris Gordon

Councillor John Wright

 

Greater Manchester Scrutiny Committees

 

 

Corporate Issues & Reform

-

-

Councillor Yvonne Guariento

Councillor Linda Holt

Economy, Business & Skills         

-

-

Councillor Mark Hunter

Councillor Jude Wells

Housing, Planning & Environment

-

-

Councillor Laura Booth

Councillor Lisa Smart

 

17.

Appointment of Leaders of Political Groups pdf icon PDF 31 KB

To note the appointment of Leaders of political groups.

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED - That the appointment of the following Leaders of Political Groups be noted as follows:-

 

Labour                                    - Councillor Alex Ganotis

Liberal Democrat                 - Councillor Mark Hunter

Conservative                         - Councillor Syd Lloyd

Independent Ratepayers    - Councillor Adrian Nottingham

18.

Council Meetings

To note (i) the dates and times of Council Meetings to be held during the period to the next Annual Council Meeting and (ii) the date of the next Annual Council Meeting as follows:-

 

28 June 2018 at 6.00 pm

13 September 2018 at 6.00 pm

18 October 2018 at 6.00 pm

29 November 2018 at 6.00 pm

17 January 2019 at 6.00 pm

21 February 2019 (Budget) at 6.00 pm

28 March 2019 at 6.00 pm

21 May 2019 (Annual) at 2.30 pm

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED – That (i) the dates and times of Council Meetings to be held during the period to the next Annual Council Meeting and (ii) the date of the next Annual Council Meeting as follows be approved:-

 

28 June 2018 at 6.00 pm

13 September 2018 at 6.00 pm

18 October 2018 at 6.00 pm

29 November 2018 at 6.00 pm

17 January 2019 at 6.00 pm

21 February 2019 (Budget) at 6.00 pm

28 March 2019 at 6.00 pm

21 May 2019 (Annual) at 2.30 pm

19.

Business Programme pdf icon PDF 23 KB

To note the dates and times of meetings of the Cabinet, Committees, Working Parties and other Member bodies.

Additional documents:

Minutes:

RESOLVED – That the dates and times of meetings of the Cabinet, Committees, Working Parties and other Member bodies for the Municipal Year 2018/19 be approved.

20.

Constitution and Scheme of Delegation pdf icon PDF 6 MB

To approve the Constitution and Scheme of Delegation.  

Additional documents:

Minutes:

The Leader of the Council and Cabinet Member for Policy, Finance & Devolution (Councillor Alex Ganotis) submitted a report (copies of which had been circulated) requesting that the Council Meeting gives approval to delegation by the Council of its executive and non-executive functions and further requesting that the Council Meeting approves and adopts a revised Constitution incorporating those amendments previously approved by the Council Meeting.

 

RESOLVED – That the Constitution and Scheme of Delegation be approved and adopted.