Your Councillors by Ward
Find your councillor by postcode
Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.
They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.
Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. You can find details of Members Allowances elsewhere on the Council website
By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published on each councillor's profile.
To find your councillor please use the links below or scroll through the councillors listed below and click on either their picture or their name to display further details:
Bramhall North
-
Councillor Mark JonesBramhall North
Liberal Democrats
-
Councillor Suzanne WyattBramhall North
Liberal Democrats
-
Councillor Alex WynneBramhall North
Liberal Democrats
Bramhall South & Woodford
-
Councillor Dallas JonesBramhall South & Woodford
Liberal Democrats
-
Councillor Jeremy MealBramhall South & Woodford
Liberal Democrats
-
Councillor Ian PowneyBramhall South & Woodford
Liberal Democrats
Bredbury & Woodley
-
Councillor Joe BarrattBredbury & Woodley
Labour
Chair of the Communities & Transport Scrutiny Committee
-
Councillor Rosemary BarrattBredbury & Woodley
Labour
-
Councillor Sue ThorpeBredbury & Woodley
Liberal Democrats
Bredbury Green & Romiley
-
Councillor Angie ClarkBredbury Green & Romiley
Liberal Democrats
-
Councillor Mark RobertsBredbury Green & Romiley
Liberal Democrats
Deputy Leader of the Council and Cabinet Member for Climate Change & Environment
-
Councillor Lisa SmartBredbury Green & Romiley
Liberal Democrats
Brinnington & Stockport Central
-
Councillor Christine CarriganBrinnington & Stockport Central
Labour and Co-operative Party
Deputy Group Leader and Chair of the CRMG Scrutiny Committee
-
Councillor Karl WardlawBrinnington & Stockport Central
Labour
-
Councillor Kerry WatersBrinnington & Stockport Central
Labour
Deputy Mayor
Cheadle East & Cheadle Hulme North
-
Councillor Yvonne GuarientoCheadle East & Cheadle Hulme North
Labour and Co-operative Party
-
Councillor Jilly JulianCheadle East & Cheadle Hulme North
Liberal Democrats
Cabinet Member for Finance & Resources
-
Councillor David MellerCheadle East & Cheadle Hulme North
Labour and Co-operative Party
Group Leader
Cheadle Hulme South
-
Councillor Helen Foster-GrimeCheadle Hulme South
Liberal Democrats
-
Councillor Keith HollowayCheadle Hulme South
Liberal Democrats
Cabinet Member for Health & Adult Social Care
-
Councillor Mark HunterCheadle Hulme South
Liberal Democrats
Leader of the Council and Group Leader
Cheadle West & Gatley
-
Councillor Graham GreenhalghCheadle West & Gatley
Liberal Democrats
MAYOR OF STOCKPORT
-
Councillor Ian HunterCheadle West & Gatley
Liberal Democrats
-
Councillor Tom MorrisonCheadle West & Gatley
Liberal Democrats
Davenport & Cale Green
-
Councillor Dickie DaviesDavenport & Cale Green
Labour
Chair of Licensing, Environment & Safety Sub-Committee
-
Councillor Janet MobbsDavenport & Cale Green
Labour
Vice-Chair of Children & Families Scrutiny Committee
-
Councillor Wendy WildDavenport & Cale Green
Labour
Edgeley
-
Councillor Asa CatonEdgeley
Edgeley Community Association
-
Councillor Leah TaylorEdgeley
Edgeley Community Association
-
Councillor Matt WynneEdgeley
Edgeley Community Association
Group Leader and Vice-Chair of Communities & Transport Scrutiny Committee
Hazel Grove
-
Councillor Jake AustinHazel Grove
Liberal Democrats
-
Councillor Wendy MeikleHazel Grove
Liberal Democrats
Cabinet Member for Children, Families & Education
-
Councillor Frankie SingletonHazel Grove
Liberal Democrats
Cabinet Member for Communities, Culture & Sport
Heald Green
-
Councillor Anna Charles-JonesHeald Green
Independent Ratepayers
Group Leader
-
Councillor Carole McCannHeald Green
Independent Ratepayers
Deputy Group Leader and Vice-Chair of Audit Committee and CRMG Scrutiny Committee
-
Councillor Catherine StuartHeald Green
Independent Ratepayers
Heatons North
-
Councillor Dena RynessHeatons North
Labour and Co-operative Party
Vice-Chair of the Economy, Regeneration & Climate Change Scrutiny Committee
-
Councillor David SedgwickHeatons North
Labour
Chair of Adult Social Care & Health Scrutiny Committee
-
Councillor John TaylorHeatons North
Labour
Vice-Chair of Planning & Highways Regulation Committee
Heatons South
-
Councillor Dean FitzpatrickHeatons South
Labour
-
Councillor Colin FosterHeatons South
Labour
Chair of Children & Families Scrutiny Committee
-
Councillor Claire VibertHeatons South
Labour and Co-operative Party
Chair of the Economy, Regeneration & Climate Change Scrutiny Committee
Manor
-
Councillor Laura ClinganManor
Labour
-
Councillor Sue GlitheroManor
Labour
Chair of Audit Committee
-
Councillor Charlie StewartManor
Labour
Marple North
-
Councillor Geoff AbellMarple North
Liberal Democrats
-
Councillor Steve GribbonMarple North
Liberal Democrats
Chair of Planning and Highways Regulation Committee
-
Councillor Becky SeniorMarple North
Liberal Democrats
Marple South & High Lane
-
Councillor Shan AlexanderMarple South & High Lane
Liberal Democrats
Chair of Licensing, Environment & Safety Committee
-
Councillor Colin MacAlisterMarple South & High Lane
Liberal Democrats
Cabinet Member for Economy, Regeneration & Housing
-
Councillor Aron ThornleyMarple South & High Lane
Independent
Norbury & Woodsmoor
-
Councillor Grace BaynhamNorbury & Woodsmoor
Liberal Democrats
Cabinet Member for Parks, Highways & Transport Services
-
Councillor Dominic HardwickNorbury & Woodsmoor
Liberal Democrats
-
Councillor Pete WestNorbury & Woodsmoor
Liberal Democrats
Offerton
-
Councillor Will DawsonOfferton
Liberal Democrats
-
Councillor Helen HibbertOfferton
Labour
-
Councillor Will SharpOfferton
Labour
Reddish North
-
Councillor Holly McCormackReddish North
Labour
-
Councillor David WilsonReddish North
Labour
-
Councillor Rachel WiseReddish North
Labour and Co-operative Party
Reddish South
-
Councillor Liz CrixReddish South
The Green Party
Deputy Leader
-
Councillor James FrizzellReddish South
The Green Party
-
Councillor Gary LawsonReddish South
The Green Party
Group Leader and Vice-Chair of Adult Social Care & Health Scrutiny Committee